Oficjalne obchody 25-lecia Reaktywowania Okręgu Pomorskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP rozpoczęte !

         4-go czerwca 2021 roku o godz. 18:00 na starogardzkim Rynku, przed Ratuszem, w którym została zainstalowana wystawa „Kurkowe Bractwa Strzeleckie na Pomorzu Wczoraj i Dziś” zebrało się wiele osób. Przybyłych przywitał Prezes Okręgu Pomorskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Lech Magnuszewski. Wśród znamienitych gości oprócz lokalnych władz był Prezes ZKBS RP Krzysztof Larski, Król ZKBS RP Zbigniew Madej oraz siostry i bracia Okręgu Pomorskiego ZKBS RP.

         Cezura chronologiczna wystawy obejmuje okres XX-lecia międzywojennego, jak również okres powojenny liczony od reaktywacji kurkowych bractw strzeleckich na Pomorzu. Wydarzenie to jest szczególną okazją do zaprezentowania pięknej i służebnej działalności pomorskich bractw strzeleckich, w których pielęgnowano patriotyczne tradycje oraz gotowość Braci Kurkowych do służby Ojczyźnie. Obecnie istniejące bractwa kontynuują i pielęgnują tradycje swoich poprzedników. Na wystawie można zobaczyć historyczne archiwalia i dokumenty, broń strzelecką, stare fotografie i kroniki, oraz te prowadzone współcześnie, poza tym ordery, odznaki, sztandary, nagrody z turniejów strzeleckich krajowych i zagranicznych, uniformy członków bractw, zarówno przedwojenne, jak również noszone obecnie.     

          Z okazji wystawy została wydana bogato ilustrowana publikacja, której egzemplarze wręczono wszystkim uczestnikom wystawy. W najbliższym czasie kolejne egzemplarze tej publikacji, która została dedykowana dr Tadeuszowi A. Jakubiakowi – twórcy odrodzonego polskiego ruchu strzelców historycznych, zostaną przekazane wszystkim bractwom Okręgu Pomorskiego.

    Już niedługo zapraszamy wszystkich braci i siostry na dalsze wydarzania związane z obchodami 25-lecia, w których będzie brał udział gość specjalny, Europejski Król Strzelców EGS Leo Niessen wraz z małżonką Irmą.

        Serdecznie wszystkich zapraszamy do przyjazdu i udziału, pokażmy siłę naszego ruchu brackiego. Do zobaczenia !