15 - go sierpnia 2023 roku, w święto Najświętszej Marii Panny i Wojska Polskiego Włocławskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie wraz z burmistrzem miasta Przemysławem Jankowskim i Zarządem Okręgu Pomorskiego ZKBS RP zorganizowali w Nieszawie nad Wisłą wspaniałą imprezę plenerową z V przeglądem artylerii czarnoprochowej, turniejem strzeleckim i na koniec koncertem, podczas którego wystąpiła Orkiestra kameralna Capella Bydgostiensis.

 

         Po uroczystej mszy świętej w klimatycznym kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej bractwa kurkowe z Chojnic, Gdyni, Kościerzyny, Pszczyny, Skarszew, Starogardu Gdańskiego, Tczewa, Torunia, Wejherowa i Włocławka udały się nad Wisłę, gdzie ku uciesze gromadnie zebranej publiczności zaprezentowały swoje małe i duże armaty. Po salwach armatnich brat Jarosław Czyżewski z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Starogardzie Gdańskim przybliżył zebranym genezę powstania bractw, ich zasługi w historii Polski i cele, które stawiają sobie współcześnie.

 

         W turnieju strzeleckim Tarczę na Okręg Pomorski zdobył brat Kazimierz Krefta ze Skarszewskiego Bractwa Kurkowego. Nagrody wręczali prezes Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Lech Magnuszewski i hetman Włocławskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego Agnieszka Szafrańska.

 

         W opinii ogółu jest przekonanie, że było to niezwykłe wydarzenie w pięknej oprawie przyrody, które corocznie będzie przyciągać coraz większą rzeszę publiczności.

 

         Bardzo dziękujemy organizatorom za ich duży wkład pracy, atmosferę, którą stworzyli i zadbanie o potrzeby ciała oraz ducha przybyłych.