1[30].jpg

WALNE ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZO WYBORCZE DELEGATÓW OKRĘGU POMORSKIEGO

                   W dniu 11 marca 2023 roku w zabytkowym Ratuszu Miejskim na starogardzkim Rynku odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze Okręgu Pomorskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP.

                   Na wstępie Prezes Okręgu Pomorskiego Lech Magnuszewski przywitał wszystkich przybyłych na zebranie delegatów i gości. Przedstawił sprawozdanie z pracy Zarządu za 2022 rok. Podobnie uczynili Skarbnik, przedstawiciel Komisji Rewizyjne i przedstawiciel Sądu Honorowego. Delegaci na nowa kadencję dokonali wyborów następujących osób do Zarządu, w którym będę oni pełnić następujące funkcje:

 

Prezesa: Lech Magnuszewski - KBS Starogard Gdański,

Wiceprezesa: Tomasz Klass - KBS Wejherowo,

Wiceprezes: Arkadiusz Muller - SBK Skarszewy,

Sekretarza: Piotr Czapiewski - KBS Tczew,

Skarbnika: Aldona Sambor-Sochaczewska - KBS Chojnice,

Strzelmistrza: Krzysztof Tyda - KBS Starogard Gdański,

Marszałka: Mariusz Adamczyk - SBK Czarne.

 

                   Podczas obrad wybrano również Komisję Rewizyjną i Sąd Honorowy. Zebrani uchwalili także wysokość składek rocznych na rzecz Okręgu i przedstawili nowe inicjatywy. Bardzo ciekawą i przyjętą z ogólną aprobatą okazała się propozycja zorganizowania kolejnej wspólnej wycieczki brackiej, tym razem na Podlasie.

                   Zebranie upłynęło w bardzo miłej i konstruktywnej atmosferze.

Czytaj więcej →
1[27].jpg

100 LECIE ZKBS RP

     W sobotę, 13 sierpnia w Poznaniu odbyły się obchody 100-lecia powołania Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Okręg Pomorski Kurkowych Bractw Strzeleckich RP reprezentowała bardzo liczna grupa. Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich RP powstało dokładnie 7 sierpnia 1922 r. w Poznaniu. Początkowo nosiło nazwę Zjednoczenia Bractw Strzeleckich Zachodnich Ziem Polski, a w 1925 r. podjęto decyzję o zmianie nazwy na Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Zjednoczenie zrzeszało Kurkowe Bractwa Strzeleckie do wybuchu wojny w1939 r. 10 listopada 1990 r. zostało reaktywowane w Kórniku. Uczestnicy wzięli udział w mszy Św. w Bazylice Kolegiackiej, którą odprawił Ks. abp dr Stanisław Gądecki, arcybiskup metropolita poznański i Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Następnie poczty sztandarowe w ilości ok. 100 udały się na Plac Wolności, gdzie miała miejsce uroczysta część obchodów. Dalsza część uroczystości odbyła się w Parku Szelągowskim, gdzie przeprowadzono strzelanie o tytuł Króla Jubileuszowego 100-lecia Zjednoczenia KBS RP, którym został Brat Jerzy Wypych z KBS w Kaliszu. Na koniec Prezes Zarządu Okręgu Pomorskiego Lech Magnuszewski w asyście pocztu sztandarowego i innych członków Bractw Okręgu dokonał wpisu w księdze jubileuszowej.

 

Czytaj więcej →
1[25].jpg

2022 08 06 BRUSY

W dniu 6-go sierpnia 2022 roku Kurkowe Bractwo Strzeleckie

w Brusach wraz z Zarządem Okręgu Pomorskiego zorganizowało coroczne strzelanie o przechodni puchar „Kulę Armatnią”. Tym razem, strącając Kura, zwycięzcą został Brat Wojciech Recław z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie. W pozostałych konkurencjach zwycięzcami w strzelaniu zostali:

                  Brat Jarosław Czyżewski z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Starogardzie Gdańskim do Tarczy Króla „Cierpliwego” Andrzeja Laski i do Tarczy Kapelana Bractwa ks. Prałata Zdzisława Wirwickiego,

                  Brat Kazimierz Krefta ze Skarszewskiego Bractwa Kurkowego do Tarczy Starszego Cechu Chojnickiego Mariana Wróblewskiego,

                  Pani Iwona Krapkowska z Kościerzyny do Tarczy Przewodniczącego Rady Powiatu Chojnickiego Roberta Skórczewskiego,

                  Brat Krzysztof Tyda z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Starogardzie Gdańskim do Tarczy Okręgu Pomorskiego ZKBS RP.

                   Dziękujemy organizatorom za wspaniałe przyjęcie oraz obfity bufet z jadłem i napojami, które spożywaliśmy w nowo otwartej, staranie zbudowanej wiacie. Na podziękowania zasługują również sędziowie za sprawne, bezpieczne i przyjazne przeprowadzenie strzelań.

Czytaj więcej →
1[24].jpg

2022 07 21 ZARZĄD OKRĘGU

         W dniu 21 lipca 2022 roku w siedzibie starogardzkiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego przy ulicy Brackiej 1 odbyły się obrady Zarządu Okręgu Pomorskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP z udziałem zaproszonych Zarządów Bractw.

         Po przywitaniu przybyłych, spotkanie jako gospodarz miejsca, otworzył Prezes KBS w Starogardzkie Zbigniew Bona i następnie przekazał dalsze jego prowadzenie Prezesowi Okręgu Pomorskiego Lechowi Magnuszewskiemu.

         Po rozdaniu pisemnych materiałów Prezes zapoznał zebranych ze sprawami bieżącymi. Przedstawił nowego Hetmana Bractwa z Włocławka Wojciecha Zyglewskiego, zreferował ostatnie postanowienia Zarządu Krajowego ZKBS RP i bardzo szczegółowo omówił plan uroczystości obchodów 100 – lecia ZKBS RP w dniu 13 sierpnia 2022 roku w Poznaniu. Poddał pod dyskusję organizację ewentualnego wspólnego wyjazdu bractw autobusem i zwrócił uwagę na elementy i detale, które będą świadczyć o godnym reprezentowaniu naszego Okręgu. Następnie były omawiane podobne elementy wyjazdu i program Europejskich Spotkań Historycznych Strzelców w Deinze w dniach 19 – 21 sierpnia 2022 roku.

         Na zakończenie miłym akcentem były składane życzenia urodzinowe i dwukrotne odśpiewanie „Sto lat...”  solenizantom: jutrzejszemu Lechowi Magnuszewskiemu i pojutrzejszemu Jarosławowi Czyżewskiemu.

Czytaj więcej →
1.1[1].jpg

WALNE ZEBRANIE DELEGATÓW OKRĘGU POMORSKIEGO

   W dniu 25 maja 2021 roku w Skarszewach odbyły się trzy ważne wydarzenia.

         Od południa obradowało Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Okręgu Pomorskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP i wybrało nowy zarząd w składzie:

Prezes Zarządu Lech Magnuszewski z KBS Starogard Gdański,

V-ce Prezes Józef Jarosz z KBS Toruń,

V-ce Prezes Grzegorz Orłowski z KBS Chojnice,

Sekretarz Piotr Czapiewski z KBS Tczew,

Skarbnik Arkadiusz Muller z SKB Skarszewy,

Strzelmistrz Krzysztof Tyda z KBS Starogard Gdański,

Marszałek Tomasz Klas z KBS Wejherowo.

         Po południu proklamowano w kościele pod wezwaniem św. Michała Archanioła nowego, XXV Króla Okręgu Pomorskiego Zjednoczenia KBS RP brata Piotra Karbowskiego z KBS Wejherowo i I-go Rycerza Tadeusza Cysewskiego z KBS Brusy, oraz II-go Rycerza Dariusza Krasińskiego z KBS Wejherowo.

         Wieczorem podsumowano wyniki II Grand Prix Okręgu Pomorskiego Zjednoczenia KBS RP, które odbywało się z pandemicznymi przerwami

w 2020 roku. Indywidualnie kolejne, najwyższe miejsca zajęli: Piotr Czapiewski z KBS Tczew, Adam Łabuda z KBS Kościerzyna, Zbigniew Lemiech z KBS Wejherowo, Jarosław Czyżewski z KBS Starogard Gdański, Krzysztof Tyda z KBS Starogard Gdański i Arkadiusz Muller z SBK w Skarszewach. Zwyciężyła Drużyna z KBS Kościerzyna przed drużyną z KBS Starogard Gdański i KBS Wejherowo.

         Bardzo duży szacunek i ogromne pochwały za kompleksową organizację i obfity bufet kierujemy do Skarszewskiego Bractwa Kurkowego.

Czytaj więcej →