Zjazd Zjednoczenia KBS RP i uroczystości Świętojańskie KBS w Toruniu

W dniach 22-23 czerwca 2019 roku Toruń był gospodarzem Zjazdu Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polski.

W sobotę 22 czerwca o godz. 12.30 w Centrum Targowym „Park” rozpoczęły się obrady Zjazdu a równolegle na strzelnicy KBS Toruń w Forcie VI w szranki stanęli strzelcy z całej Polski.

W pierwszym dniu zakończono strzelanie o tytuł Młodzieżowego Króla Zjednoczenie Bractw Kurkowych. Poza tym, do późnych godzin popołudniowych, odbywały się strzelania eliminacyjne do tarcz zjazdowych (Mistrza Zjednoczeniao Klejnot Strzelmistrza Zjednoczeniao Statuetkę Brata Kurkowego i Charytatywną) oraz tarcz strzelań Świętojańskich (Prezydenta ToruniaPrzewodniczącego Rady MiastaKrólewskiej KBS Toruń i o Pierścień Brata Krzysztofa Sobczaka).

W obradach wzięło udział ponad 40 Bractw z całej Polski, m.in. z Wrocławia (Bractwo „Husarz”), Tucholi, Kościerzyny, Krakowa (najliczniejsza reprezentacja), Pogorzeli, Pszczyny, Poznania, Starogardu Gdańskiego, Wągrowca, Śremu, Łodzi, Sierakowa, Wejherowa, Kościana, Piechcina, Rawicza, Podlasia, Otwocka, Chełmna, Solca Kujawskiego, Jelcza-Laskowic, Sieradza, Kcyni, Lidzbarka, Pleszewa, Ostrzeszowa, Jutrosina, Rybnika, Szubina, Włoszczakowic, Łobżenicy, Bractwo Świętokrzyskie, Łomżyńsko – Drohickie oraz gospodarze z Torunia.

Podczas obrad podniesiono sprawę jedności w ruchu brackim w Polsce, podniesiono sprawę reprezentatywności delegatów na Zjazd, przyjęto program działań na najbliższe miesiące, udzielono absolutorium Zarządowi.

Wieczorem uczestnicy Zjazdu spotkali się w Sali Reprezentacyjnej Centrum na uroczystej kolacji z udziałem honorowych gości: Brata Honorowego Michała Zaleskiego – Prezydenta Torunia, w imieniu Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Brata Honorowego Piotra Całbeckiego – przybył Pan Eugeniusz Lala, Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia reprezentował mjr Jacek Żołnowski.

Prezydent Michał Zaleski w szczegółach przedstawił historię toruńskiego bractwa i jego dokonania współczesne. W swoim wystąpieniu nie korzystał z żadnych notatek, czym wzbudził podziw uczestników kolacji. Życzył przybyłym owocnych obrad i jak najlepszych wyników na strzelnicy.

W dniu 23 czerwca od godz. 8.00 na strzelnicy odbywały się dalsze eliminacje, a od 11.00 – strzelania finałowe. Całość zmagań zakończyło strzelanie do Kura. Wyniki strzelań TUTAJ.

Następnie uczestnicy Zjazdu przegrupowali się do kościoła garnizonowego, gdzie o godz. 14.00 pod przewodnictwem ks. Bp. Józefa Szamockiego została odprawiona Msza Św. w intencji Zjednoczenia Bractw Kurkowych Rzeczypospolitej Polskiej. W swojej homilii ks. Biskup podziękował Siostrom i Braciom przywiązania do tradycji, krzewienie patriotyzmu oraz stawianie przykładu społeczeństwu wzoru jedności i współpracy. Uroczystość uświetniła Orkiestra Wojskowa z Torunia.

Po mszy, z orkiestrą i pocztami sztandarowymi na czele, uczestnicy Zjazdu przemaszerowali głównymi ulicami na Rynek Staromiejski, gdzie odbyła się uroczystość podsumowania Zjazdu i Intronizacja Króla Kurkowego KBS Toruń.

Uroczystość rozpoczęła się od 15-minutowego pokaz musztry paradnej Orkiestry Wojskowej z Torunia, co spotkało się z aplauzem mieszkańców miasta i licznych turystów. Wręczono wyróżnienia i nagrody zwycięzcom strzelań Zjazdowych i Świętojańskich. Prezes Zjednoczenia Brat Krzysztof Larski udekorował Prezydenta Torunia Brata Michała Zaleskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Zjednoczenia Bractw Kurkowych nadanym przez Kapitułę Zjednoczenia za zasługi na rzecz ruchu brackiego. Następnie, zgodnie z toruńskim zwyczajem, Prezydent Miasta dokonał Intronizacji Króla Kurkowego A.D. 2019/2020 Brata Pawła Liberackiego oraz, wraz z nim, Nominował Pierwszą Damę Bractwa na rok 2019 Siostrę Zofię Orlik.

Przedstawiciel Marszałka Województwa podziękował Zarządowi Zjednoczenia KBS RP za zorganizowanie Zjazdu w naszym województwie. Złożył życzenia pomyślności ruchowi brackiemu oraz wręczył organizatorom pamiątkowe wydawnictwa o Pomorzu. Uroczystość zakończyło złożenia wiązanki kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika. Uczestnicy wraz gośćmi przemieścili się paradą na Rynek Nowomiejski gdzie Zjazd i zgromadzenie zostało zakończone.

Relacja: Leszek Polak
Zdjęcia: Janusz Orlik

Relacja na stronie Miasta Torunia z pierwszego dnia Zjazdu TUTAJ.

Relacja na stronie Miasta Torunia z zakończenia Zjazdu i uroczystości Intronizacyjnych oraz wręczenia nagród TUTAJ.